Erasmusla Yurt Dışında Okuyoruz

erasmusErasmus programı nedir?

Avrupa Birliği Komisyonu'nun, üye ve aday ülkelerle AB'ye üye ya da aday olmayan Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri (Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) arasında eğitimle ilgili konularda kurumsal işbirliklerini teşvik etmek suretiyle, ülkeler arasında karşılıklı tanımayı, mevcut eğitim potansiyellerini daha iyi kullanmayı ve geliştirmeyi amaçlayan AB Eğitim ve Gençlik Programlarından Socrates (Genel Eğitim) Programı bünyesinde yer alan Erasmus, Socrates programlarından yüksek öğretim düzeyindeki işbirliğini  düzenleyen programdır. Avrupa Birliği ülkelerinde 1987'den beri uygulanmakta olup 1995'te Socrates programları kapsamına alınmıştır. 2004 yılı itibariyle 1 milyon 250 bin civarında öğrenci değişimi yapılmış olması bakımından da AB Eğitim ve Gençlik Programlarının en cazibeli programı olduğu söylenebilir. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus'tan (1469-1536) almıştır.

Amaçları nelerdir?

Erasmus programının amacı, Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Bu hedef, Avrupa'nın değişik ülkelerindeki iyi uygulamaları Avrupa'nın bütününün istifadesine sunmak olarak özetlenebilir. Erasmus programı, belirtilen amaçları; üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlayarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Erasmus bir burs programı değildir! Sadece öğrenci değişimi yapabilen kurumların öğrencilerine bireysel olarak gittiği ülkeye göre değişebilen miktarda maddi katkı sağlanır. Türkiye'den giden öğrenciler için bu destek, 2004-2005 dönemi için 500 Euro sabit, buna ilaveten aylık 300 Euro olarak uygulanmış olup 2005-2006 dönemi için, aylık 400 Euro olarak belirlenmiştir.

2005-2006 dönemi itibariyle 79 yüksek öğretim kurumumuz Erasmus'ta yer alabilecektir.

Erasmus öğrenci değişimi nedir?

  • "Çok yaşayan değil, çok gezen bilir" derler!
  • Hiç yurt dışında eğitim görmek ve yaşamak istediniz mi?
  • Farklı bir kültürü öğrenmek, yabancı bir üniversitede eğitim görmek, yeni arkadaşlar edinmek, başka bir dil öğrenmek, hepsini bir arada yapmak ister misiniz?
  • O zaman Socrates/Erasmus Programı tam size göre!
  • Socrates/Erasmus programı size herhangi bir Avrupa ülkesinde 3 ila 12 ay arasında eğitim görebilme imkanı sunuyor.
  • Üstelik öğretim için maddi katkı da alabilirsiniz. Gidilen ülkede hiçbir üniversite harcı ödemeniz gerekmiyor.
  • Dil becerinizi de misafir olacağınız üniversitenin sunduğu Yoğun Dil Hazırlama Kursuna katılarak geliştirebilirsiniz.
  • Ve Unutmayın! Yurt dışında geçirdiğiniz öğrencim süresini kendi üniversitenizde aynen saydırabilirsiniz, dolayısıyla hiçbir zaman veya emek kaybınız olmayacak!
  • Socrates/Erasmus programı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor musunuz?
  • Daha fazla bilgi için kendi okulunuzun Erasmus koordinatörüne bu konuyla ilgili danışabilirsiniz

Erasmus Web Sayfaları

www.ua.gov.tr

http://europa.eu.int

http://www3.socleoyouth.be

Created by Unimiks | Son Güncelleme August 20, 2011 | Posted in Kendimizi Geliştiriyoruz - 969 görüntüleme
0 yorumlar