Saç Dökülmesi

Pek çok insan doktorlarına saçlarının dökülmesi endişesiyle başvururlar. Saçların gelişme evrelerini bilmek sorunu anlamanız için yararlı olacaktır: 

Anagen
Bu büyüme aşamasıdır. Bu aşama esnasında saç her 28 gün yaklaşık 1 cm büyür. Kafadaki saçlar 2-6 yıl boyunca bu aktif büyüme aşamasında kalır. Saçların anagen aşamasında kalmasının süresinin uzunluğu genetik olarak belirlenir. Geç anagen döneminde saçların yavaş yavaş incelmesi ve saç renk hücrelerinin açılması söz konusudur. daha sonra da saçlar dökülür.

Bir sinyal (ne veya nasıl olduğu bilinmemektedir) saç folikülünün catagen aşamasına geçmesine neden olur. 

Catagen
Bu, anagenin sonuna gelindiğini belirten ve yaklaşık iki hafta süren bir geçiş aşamasıdır. Saçın alt kısmıyla temas eden saç folikülünün gövdeye bağlandığı ve kan dolaşımını keserek saçın dökülmesine neden olduğu zaman bir ölü saç oluşur. 

Telogen
İki hafta süren bir dinlenme aşamasıdır. Bu süre zarfında saç folikülü tam olarak dinlenmededir ve ölü saç tam olarak oluşmuştur. Her zaman telogen aşamasında % 13 folikülü , catagen aşamasında da % 1 folikülü bulunur. Ortalama bir kafa derisinde yaklaşık 100,000 folikülü olmasından hareketle, her gün yaklaşık 70 saç dökülür. 

Düzensiz dökülme 
Bu ise bir dış etmen sonucu normal çevrimin dışına çıkarak, pek çok saç foliküllerinin catagen aşamasına, sonra da telogen aşamasına alışılmadık şekilde geçmesiyle sonuçlanacak şekilde ortaya çıkar. Bu, diğer kılsız alanlardan daha fazla saç bölgesinde aniden dökülme yaşandığı anlamına gelir. Böyle bir durumun oluşmasında hemen her zaman saç kaybından 3-6 ay önce geçirilen akut bir hastalık gibi bir sebep vardır,. Hamilelik de düzensiz dökülme başka bir bilinen sebeptir. Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler uzun bir anagen aşama yaşanmasına neden olur; hamilelik sona erdiğinde ise pek çok saç aniden catagen, sonra da telogen aşamasına geçerek kadının birden bire saçlarının dökülüyormuş gibi görünmesine yol açar. Aslında olan şey saçların hamilelik öncesi haline dönmesidir. 
Düzensiz saç dökülmesi için başka sebepler şunlardır: 
• İlaçlar
• Tiroit hastalıkları
• Fazla diyet
• Ameliyat
• Düşük demir

Created by Unimiks | Son Güncelleme August 29, 2011 | Posted in Yaşam Gereksinimlerimiz - 1078 görüntüleme
0 yorumlar