Yaz Okulları ve Yaz Kampları Yaz okulları, öğrencilere İngilizce eğitiminin yanı sıra öğleden sonraları ve haftasonları için önceden belirlenmiş bir planda aktivite ve gezi olanağı sağlar. Yaz okullarına bireysel katılım sağlanabileceği gibi grup halinde de katılım mümkündür. Öğrenciler konaklama (yurtta veya aile yanında), ders saati, aktivite (spor, güzel sanatlar, oyunlar vs), geziler ve yemek planı konusunda karar verebilir, kendi isteklerine uygun programlar yaratabilirler. 


YURTDIŞINDA YAZ OKULLARI Türkiye'deki yatılı veya sadece gündüz devam eden yaz okulu ve kamplarına alternatif oluşturabilecek pek ok yaz okulu ve kampına yurtdışında katılmak mümkündür. Bu programlar çocuklara ve gençlere yabancı dil eğitim ve pratiği yanında grup içinde aktifleşme, yeni arkadaşlar edinme ve tek başına kalabilme tecrübesi sunarlar. 


Yurtdışındaki yaz okullarının en büyük avantajı okulun bulunduğu ülkede konuşulan dile uyum sağlama konusunda çocuklara ve gençlere yardımcı olmasıdır. Yaz okullarında öğrenciler sabah saatlerinde yabancı dil derslerine katılırlar. Öğleden sonraları ise birbirleriyle kaynaşıp aktif rol alabilecekleri çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenir. Bu aktiviteler okuldan okula değişmekle beraber bulunulan bölgenin tarihi, el sanatları, müzik, okuma, drama, sinema ve pek çok spor etkinliğinden oluşmaktadır. Gidilen bölgeye uygun olacak şekilde yüzme, kürek, futbol, basketbol, tenis, binicilik gibi pek çok spor dalı arasından tercih yapılabilir. Hafta sonlarında ise yakın şehirlere, eğlence parklarına, tarihi bölgelere geziler düzenlenir; barbekü partileri, piknikler yapılır. 


Yurtdışında yaz okullarına giden öğrenciler yaş gruplarına göre yurtlarda veya gittikleri ülkenin dilini konuşan bir ailenin yanında kalırlar. Öğrenciler hangi konaklama türünde olursa olsun okul görevlileri tarafından sağlık, güvenlik ve endişe edilebilecek tüm diğer açılardan gözetim altında tutulurlar. 
Yaz okullarına Türkiye'den gruplar halinde gitmek mümkündür. Ancak verimli olanı öğrencilerin programa bireysel olarak katılması dır. Grup halinde gidildiğinde öğrenciler kendi dillerini konuşmaya devam edecek ve yeni arkadaşlar edinmeye çalışmayacaklardır. Tek başına giden öğrenciler ise değişik ülkelerden kendi yaşıtları olan pek çok yeni arkadaş edinir ve yabancı dil pratiği yaparlar. 

Created by Unimiks | Son Güncelleme November 25, 2011 | Posted in Kendimizi Geliştiriyoruz - 933 görüntüleme
0 yorumlar