Bu, staphylococcus denen bir bakterinin neden olduğu ve % 5 ölüm oranının görüldüğü ciddi bir durumdur. İlk olarak 1978’de tanımlanmıştır.

Vakaların yaklaşık yarısı 15-25 yaş arasındaki adet gören ve tampon kullanan kadınlarda görülür. Tampon kullanımı ile enfeksiyon arasındaki bağlantı halen tam olarak açıklanmış değildir. Diğer vakalar yanıklar, kesikler veya başka lokal enfeksiyonlardan ileri gelir. 

Bu hastalık aniden başlar; kişi (genellikle gençtir) hızla kötüleşmeye başlar. İlk belirtiler nezleye benzer şekilde yüksek ateş, bağ ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrıları, kurma ve ishaldir. Uyuşukluk ve kafa karışıklığı da görülebilir. 

Güneş yanığına benzeyen genel bir döküntü ilk 4 saatte gelişir ve gözler göz kapaklarının altında kızarıklıklarla kan oturmuş gibi görünür. Ağız ve vajinada da aynı görünüm olabilir. 

Hastanenin damar içinden antibiyotik ve yoğun destek vermesi önemlidir.

Adet günlerinde yüksek emiciliği olan tampon kullanımı ve toksik şok sendromu arasında bir ilişki vardır. Tampon kullanmamak, veya onların yerine hijyenik ped kullanmak riski önleyebilir. Eğer mümkünse, geceleri tampon kullanmak yerine hijyenik bir ped kullanın. 

Tamponlarınızı ısı ve nemden uzak tutun, örn. banyoda bulundurmayın, çünkü bu durumda bakterilerin gelişme olasılığı artar. Staphylococcus mikrobu cilt üzerinde yaşar, bu yüzden tamponu yerleştirmeden ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Created by Unimiks | Son Güncelleme November 25, 2011 | Posted in Yaşam Gereksinimlerimiz - 1037 görüntüleme
0 yorumlar