İnterrail’le Geziyoruz

İnterrail'le Geziyoruz - Forumlarda

 

Gençler için kısıtlı bir bütçe ile Avrupa’yı gezip görme imkânı: Interrail Trenle Avrupa’da dolaşmanın kuralları ve püf noktaları hakkında bilgi almak istiyorsanız sözü bir uzman seyyaha bırakalım: Gökçe Aydın diyor ki:

Interrail, yeni yerler görme, sadece kulaktan dolma bilgilerle tanıdığı kültürleri ve insanları keşfetme, kısacası gezme isteğiyle yanıp tutuşan üniversite gençliğinin önemli hayallerinden biri.
Nasıl olmasın ki! Gezmenin önünde belki en önemli engel olan finans sorununa önemli bir çözüm getiriyor interrail. Uzun ve kapsamlı bir Avrupa gezisi yapmanın en ekonomik ve (kişiden kişiye değişebilir ama) en keyifli yoludur interrail. Ben de bu sayfada, gençlerin hayallerini süsleyen bu güzel gezi yolu ile ilgili teknik bilgiler vermeyi ve meraklı arkadaşlara bir miktar faydalı olabilmeyi istedim. Buyurun, başlıyoruz:

INTERRAIL NEDİR?

Interrail’in ne olduğunu anlatmaya başlamanın bence en etkili yolu, hakkındaki en yaygın yanılgılardan bahsedip, önce ne “olmadığını” anlatmaktır.

Interrail hakkındaki en yaygın yanılgılardan ilki; rehberi, sabit bir programı olan ve tren ile yapılan bir tur olduğudur. İkincisi ise, sadece interrail kartı sahiplerinin bindiği özel tren ya da trenler olduğudur. Ama interrail, bambaşka bir şeydir. Interrail’in ruhunda özgürlük vardır, ve tamamen özgürlük esasına dayanır.

Öncelikle, Interrail sistemine dahil olan ülkelerin bir listesini verelim :

Almanya, Avusturya, Belçika***, Bosna-Hersek*, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda***,İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ*, Lüksemburg***, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan ve İtalya-Yunanistan arasındaki deniz ulaşımını sağlayan Attica Group**.


Interrail, bir tren biletidir. Yukarıda listesini verdiğim ülkelerden seçtiğiniz bir tanesinde ya da hepsinde, aldığınız bilet çeşidine göre belli bir süre içerisinde sınırsız seyahat sağlayan bir pas tren bileti. Yani, interrail kartı sahibi olduğunuzda, geçerlilik süresi içerisinde ve geçerli olduğu bölge içerisinde, bütün trenlerde sınırsız seyahat edebiliyorsunuz. Nasıl, süper ama değil mi? Özgürlük böyle bir şey işte. İstediğiniz an bir şehirden sıkılıp, alıp başınızı başka bir şehre gidebiliyorsunuz. Ya da, diyelim ki bir şehre daha doyamadınız ve o şehri gezmeyi bitiremediniz. Ancak, o şehirde kalacak yer sıkıntınız var; belki maddi kısıtlamalardan, belki de bütün hosteller dolu olduğundan. Sokaklarda yatmaya da en basitinden cesaretiniz yok diyelim, ne de olsa bilmediğiniz bir yerdesiniz. Kolayı var: Nasıl olsa interrail biletiniz elinizde. Atlayın gece vakti bir trene. 3-4 saat gidin, sonra inin. Başka bir trenle de geri dönün. İşte geceyi kapalı bir mekânda geçirdiniz. Böyle bir sürü güzelliği var interrail gezisi yapmanın.

Şimdi biraz da paradan haber verelim, ve interrail bileti tiplerine ve ücretlerine bakalım. Öncelikle global bilet ücretleri, euro cinsinden :

 

26 Yaş Altı 2. mevki

26 Yaş üstü 2. mevki

26 Yaş Üstü 1. Mevki

10 Gün İçinde 5 Gün (Flexi)

159

249

329

22 gün içinde 10 gün (Flexi)

239

359

489

22 Gün Sürekli Geçerli

309

469

629

1 Ay Sürekli Geçerli

399

599

809


Bir ülke bilet ücretleri de, seçtiğiniz ülkenin dahil olduğu gruba göre aşağıdaki gibi değişiyor :

 

1. Grup ( Fransa, Almanya, İngiltere, Norveç, İsveç)

 

26 Yaş Altı 2. mevki

26 Yaş üstü 2. mevki

26 Yaş Üstü 1. Mevki

1 Ay İçinde 3 Gün (Flexi)

125

189

255

1 Ay İçinde 4 Gün (Flexi)

139

209

285

1 Ay İçinde 6 Gün (Flexi)

175

269

363

1 Ay İçinde 8 Gün (Flexi)

194

299

404

2. Grup (Avusturya, Benelux (Belçika, Hollanda, Lüksemburg), Finlandiya, İrlanda Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, İsviçre, Yunanistan, Yunanistan – İtalya Feribotunu İşleten Attica Group)

 

26 Yaş Altı 2. mevki

26 Yaş üstü 2. mevki

26 Yaş Üstü 1. Mevki

1 Ay İçinde 3 Gün (Flexi)

71

109

148

1 Ay İçinde 4 Gün (Flexi)

90

139

188

1 Ay İçinde 6 Gün (Flexi)

123

189

255

1 Ay İçinde 8 Gün (Flexi)

149

229

309

3. Grup (Danimarka, Hırvatistan, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Yunanistan)

 

26 Yaş Altı 2. mevki

26 Yaş üstü 2. mevki

26 Yaş Üstü 1. Mevki

1 Ay İçinde 3 Gün (Flexi)

45

69

93

1 Ay İçinde 4 Gün (Flexi)

58

89

120

1 Ay İçinde 6 Gün (Flexi)

77

119

161

1 Ay İçinde 8 Gün (Flexi)

90

139

188

4. Grup (Bosna – Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, FYR Makedonya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye)

 

26 Yaş Altı 2. mevki

26 Yaş üstü 2. mevki

26 Yaş Üstü 1. Mevki

1 Ay İçinde 3 Gün (Flexi)

32

49

66

1 Ay İçinde 4 Gün (Flexi)

45

69

93

1 Ay İçinde 6 Gün (Flexi)

64

99

134

1 Ay İçinde 8 Gün (Flexi)

77

119

161


Gördüğünüz gibi oldukça hesaplı. Yani, çok gezeceksiniz, çok seyahat edeceksiniz. Hiçbir şekilde bu kadar çok seyahati bu kadar ucuza yapamazsınız. Bunu görmeniz için, ufak bir internet araştırması yapmanız ve Avrupa’da noktadan noktaya tren, uçak veya otobüs bilet ücretlerini incelemeniz yeterli. Hatta dahasını söyleyeyim : Hedefiniz gezmek değilse, sadece bir noktaya ulaşmayı amaçlıyorsanız (örneğin İstanbul’dan Paris’e gitmek istiyorsunuz) ve bir sebepten dolayı trenle gitmeye karar verdiyseniz, yeni tasarlanan bu esnek sistemiyle Interrail en ucuz gidiş yolu olarak karşınıza çıkacaktır.
Biletinizi TCDD’den veya Gençtur ofislerinden alabiliyorsunuz. Üzerine pasaport bilgileriniz işlendiği için, pasaportunuz olması gerekiyor. Başka bir gereksinim yok. Biletin geçerlilik süresi, biletle ilk seyahat ettiğiniz gün başlıyor. Ama bu gün, fiili olarak seyahati gerçekleştirdiğiniz gün değil, gerçekleşeceğini beyan ettiğiniz gün. Bileti aldıktan sonra, 3 ay sonrasına kadar bir gün seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz günden daha önce başlatmak isterseniz, başvuru yaparak başlangıç tarihini değiştirmeniz gerekiyor. Eğer seçtiğiniz günden daha sonra olacaksa ilk seyahatiniz, gene yukarıda belirttiğim gibi büroya başvurarak başlangıç tarihini değiştirebilirsiniz. Ya da değiştirmezsiniz, birkaç günü boşa harcamış olursunuz(Tabii kısa süreli biletler için bunu yapmamanız hayrınıza olur!). Ama her halükarda dikkat!: Bileti aldıktan sonra başlangıç tarihini sadece 1 kereye mahsus olarak değiştirebiliyorsunuz.

Bilet alırken ufak bir can sıkıntısı maalesef yaşanıyor. Bilet, Euro karşılığı Türk lirası ödenerek alınıyor. Fakat, serbest piyasanın ya da Merkez Bankası’nın belirlediği kurlarla değil, TCDD’nin kendi belirlediği kurlarla. Evet doğru tahmin ettiniz, bu kurlar piyasa kurlarına göre yüksek. Yani bir miktar kazıklıyor TCDD bu konuda. TL olarak değil de euro olarak ödemeyi elbette düşünebilirsiniz. Ama bilin ki, TCDD de bu uyanıklığın yapılacağını önceden düşünmüş durumda. Böyle bir taleple giderseniz, bilet ücretini önce kendi hesapladıkları kurlardan TL’ye dönüştürürler, ardından piyasa kurlarıyla tekrardan Euro’ya dönüştürürler ve böylece sizden fazladan Euro talep ederler. 50 – 60 YTL zarara girersiniz her şekilde. Önemli değil, aldırmayın. Bilin ki hâlâ ekonomik bir seyahat yapıyorsunuz.

YUKARIDAKİLERİN DIŞINDA EK BİR ÜCRET ÖDEYECEK MİYİM?

Elbette ki ödeyeceksiniz. Siz hiç bir şeyin gerçekten lanse edildiği kadar ucuz olduğunu gördünüz mü? Interrail da değil. Seyahatler için Interrail bileti dışında ekstradan ödenecek bir sürü para var. Gerçi bunları ödemek zorunda kalıp kalmamak sizin elinizde. Ama büyük ihtimalle ödemek zorunda kalırsınız, bunu da baştan belirteyim. Evet, incelemeye başlayalım, nerelerde ekstra para verecekmişiz:

Şimdi, Avrupa’da trenle şehirlerarası seyahati çeşitli kategorilere ayıralım önce:

1) Tren tipine göre: Normal trenler (örneğin şehirlerarası ekspres trenler), lüks trenler, hızlı trenler, hem hızlı hem lüks olan trenler.

2) Trenin içindeki vagon tipine göre: Oturma yerli (pulman ya da kompartımanlı, birinci ya da ikinci mevki), kuşetli (birinci ya da ikinci mevki) ve yataklı (birinci ya da ikinci mevki)

3) Rezervasyon durumuna göre: Rezervasyonlu (numaralı bilet) ya da rezervasyonsuz (numarasız bilet). Bu ayrım sadece oturma yerli vagonlarda geçerlidir elbette, kuşet ya da yataklıda illa ki numaralı seyahat edilir.

Muhtemelen satın almış olacağınız 2. mevki Interrail bileti, sadece normal trenlerin ikinci mevki oturma yerli vagonlarında yer rezervasyonsuz olarak seyahat etmenizi sağlar. Böyle seyahat ettiğiniz sürece o bilet size sınırsız imkân sağlıyor. Ama bunun dışında herhangi bir şekilde seyahat etme durumunuz olursa ekstradan ücret ödemeniz gerekiyor. Korkmayın canım, o kadar da büyük bir ücret değil. Yani diyelim bir hızlı trene binmek istiyorsunuz. Ekstra ödeyeceksiniz, ama ödediğiniz para elbette ki o trene sıfırdan bilet alan birinin ödeyeceği paradan çok daha az olacak. Ödediğiniz fark, aynı hatta sefer yapan normal tren ile hızlı tren arasındaki fiyat farkı olacak.

İşin özü şu: Siz siz olun, “kapı gibi interrail biletim var kim tutar beni” diyerek her önünüze gelen trene balıklama atlamayın. Bindiğiniz trende de ikinci mevki, oturma yerli, numarasız kısımda seyahat ediyor olduğunuza emin olun. Yoksa, kondüktörün kıllık düzeyine bağlı olarak gezinizi yarıda kesmenize neden olabilecek cezalar ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Şimdi, bir trene ekstra ödemek gerekip gerekmediğini nasıl anlayabileceğinizi anlatacağım. Ama bundan önce, yataklı vagon ve kuşet hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum:

Kuşet: Bir hostelin trendeki karşılığı olarak görülebilir. Kuşetli vagonlarda 6 kişilik kompartımanlar vardır ve bunlar gündüz vakti normal oturma yerli kompartıman şeklinde bulunurlar. Fakat, gece vakti çekerek indirdiğiniz yataklar vardır ve iki tane 3 katlı ranza haline gelirler. Böylece 6 kişinin yattığı bir kompartıman haline gelirler. Kondüktör size çarşaf, yastık ve battaniye getirir. Yatağınızı kendiniz hazırlarsınız ve ceket ve ayakkabılarınızı çıkararak sokak kıyafetinizle yatağa yatarsınız. Genelde soyunmak âdetten olmadığından kuşette cinsiyet ayrımı yapılmaz, ancak bazı demiryolu idareleri bayan kompartımanı uygulaması yapıyor, sormak lazım.

Kuşet bileti 2. mevki oturma yerli bilet ücreti + kuşet farkı ödenerek alınıyor. İnterrail biletiniz 2. mevki oturma yerli ücretini otomatikman karşıladığı için siz sadece kuşet farkını ödüyorsunuz. Bu fark trenden trene ülkeden ülkeye değişse de ortalama 15 Euro diyebilirim. Bir de bazı demiryolu idareleri 15 Euro değil de mesela 25 Euro gibi bir fark ödeyerek 6 yerine 4 kişilik kuşette seyahat etme şansı tanıyor. Bu da daha serbest bir seyahat sağlıyor tabii. Ancak Fransa’da bazı gece trenlerinde ve Budapeşte – İstanbul gece treninde bunun için 2.mevki değil de 1. mevki ücret isteniyor. Bu yüzden siz sadece kuşet farkı değil 2. mevkiden 1. mevkie geçiş farkı da ödemek durumunda kalıyorsunuz ve pek ekonomik olmuyor. (Tabii 1. mevkiyi kapsayan bilet aldıysanız bu dediğim geçerli değil)

Yataklı Vagon: Yataklı vagon, bir otelin demiryolu karşılığı gibi düşünülebilir. Gündüzleri bir sofa ve bir masa bulunan bir oturma odasıyken, geceleri yatakları açmanızla bir yatak odasına dönüşürler. Yataklı vagonda mutlaka size servis yapabilecek bir hizmetli bulunur. Ayrıca kompartımanda bir lavabo bulunur, havlu da verilir. Yatağınızı hizmetli hazırlar.

3 kişilik yataklı: 2. mevki oturma yerli bilet ücreti + yataklı farkı
2 kişilik yataklı: 1. mevki oturma yerli bilet ücreti + yataklı farkı
1 kişilik yataklı: 1. mevki oturma yerli bilet ücreti + yataklı farkı

Gördüğünüz gibi 2 ve 3 kişilik yataklı çok da ekonomik sayılmaz. Hem yataklı farkı yüksek, hem de bir de üstüne 1. mevkiye geçiş farkı ödemek ya da en baştan 1. mevkiyi kapsayan bilet almak zorundasınız ki meblağ daha da yükselir. Ancak bazı hatlarda 2 kişilik yataklı için 2. mevki oturma yerli ücret yeterli olabiliyor. Araştırmak lazım.

Ekstralarla ilgili fikir edinmek için:

http://www.seat61.com/Railpass.htm#supplements%20cost

Evet, şimdi ekstra ödemek gerektiğini nereden anlayacağınızı anlatalım:

1) Kalbinizin Sesini Dinleyerek: Oturma yerli 2. mevkide gidecek bile olsanız, eğer ayakta kalmak riskini göze almak istemiyorsanız rezervasyon yapmanız, yani yer numarası almanız lazım. Bunun için 3 Euro kadar bir ekstra ödemeyi göze alın. Yoğun sezonda gidiyorsanız, ayakta kalma ihtimaliniz yüksektir, bunu da bilin. Onun dışında, gene konfor aşkınız depreşebilir ve 2.mevki oturma yerli vagon yerine 1. mevki oturma yerli vagonu veya kuşet veya yataklıyı kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için belirtilen ekstraları ödeyeceksiniz. Şahsi bir tavsiye: 1. mevki biletten ya da 1. mevkiyi kapsayan interrail biletinden her zaman uzak durun. Boşuna fazla para ödersiniz. Interrail’in doğası gereği hemen hemen hep gece yolculuğu yapacaksınız. Gece yolculuğunu da daha önce belirttiğim gibi oturma yerli, kuşet ya da yataklı vagonla yapabilirsiniz. Trenin size sağlayacağı konfor temelde bunların hangisini seçtiğinize bağlı olacaktır, birinci ya da ikinci mevki oluşuna değil. İkinci mevki kuşet birinci mevki oturma yerinden, 2. mevki yataklı da 1. mevki kuşetten daha konforludur.

2) Tren Hakkındaki Açıklamaları Okuyarak: Trenin tarifesini yazan kaynakta, tren ile ilgili şu açıklamaları bulabilirsiniz:

Reservation Required, Reservation Obligatory, Subject to Compulsory Reservation vs.: Bunu gördüğünüz zaman bilin ki “Treninde yer yoksa güzelim, ben ayakta da giderim. Yeter ki 3 euro cebimde kalsın” deme şansına sahip değilsiniz. İlla ki gişeye gidip rezervasyon yaptıracaksınız ve rezervasyon ücreti ödeyeceksiniz.

Supplement Required: Bu trenin hızlı veya lüks bir tren olduğunu gösterir. Bu trene binmek için “supplement” adı verilen farkı gişeye gitmeli ve ödemelisiniz. Eğer aynı zamanda “reservation obligatory” değilse, farkı trende kondüktöre de ödeyebilirsiniz, biraz daha pahalıya oturur. Ama genelde “reservation obligatory”dir ve ödeyeceğiniz ekstra rezervasyon ücretini de içerir. Genelde “supplement” 5-20 Euro arası değişir. TGV (Fransız hızlı treni), ICE (Alman Hızlı treni), Intercity (Lüks tren), Eurocity(Lüks tren), Euronight (lüks tren) gibi örnekler verilebilir.

Special Fares Apply: Bu en can sıkıcı uyarı işte. Türkçe meali şu: Interrail biletiniz bu trenlerde geçmez. “Supplement” falan da hikâye. Ama bunu görünce otomatikman bu trenlerden kaçmayın. Bu trenlerin çoğunda “Passholder” diye ayrı bir ücret tarifesi var bu tarife ile interrail bileti sahiplerine bir miktar indirim yapılıyor. Böylece bu trenlerin “bazılarında” seyahat etmek makul ödemelerle mümkün oluyor. Yalnız, bu trenlerin hepsinde haliyle rezervasyon zorunlu ve “passholder” tarifesine ayrılan yer sayısı sınırlı. Bu yüzden, bu indirimden faydalanabilmek için biletinizi erken almalısınız. Thalys (Fransa Belçika Hollanda Almanya uluslararası hızlı treni), Artesia (Fransa – İtalya hızlı treni) France – Italy Night (lüks gece treni), Trainhotel Elipsos (Fransa – İspanya lüks ve hızlı gece treni), Eurostar (İngiltere, Fransa Belçika hızlı treni) gibi örnekler verilebilir bu tren tarifesinde.

3) Trenin Teşkilatına Bakarak: Bazı gece trenlerinde oturma yerli vagon bulunmayabilir, tren tamamıyla kuşet ve yataklı vagonlardan oluşuyor olabilir. Bu durumda, kuşet ya da yataklı vagon farkı ödemeniz zorunlu olacaktır.

Trenler hakkında yukarıda sözünü ettiğim bilgileri “Thomas Cook European Timetable” kitabında ayrıntılı olarak bulabilir, böylece yola çıkmadan önce ekstra ödemeden gezme planı yapabilirsiniz.

Ekstra ödemeli miyim? Burası size kalmış. Sonuçta fiziksel olarak da maddi olarak da sınırlarınızı kendiniz bilirsiniz. Sadece şunu belirteyim: Ekstra ödememek için hızlı ve lüks trenlerden uzak durmalısınız. Bu da çoğu yerde direkt trenle 2-3 saatte gideceğiniz yolu belki 2-3 tren değiştirerek 11-12 saatte gitmek zorunda kalmanız anlamına gelebilir. Bu da sizin için tabii ki vakit ve enerji kaybıdır. Interrail’de vakit de enerji de çok değerlidir. Kâr – zarar hesabını iyi yapmalısınız. Thomas Cook gibi süper bir kaynak kitabınız varsa, iyi bir planlama ile yolculuğunuzu hiç ekstra ödemeden bitirebilirsiniz, ama muhtemelen daha az yer gezmiş olursunuz.

Ekstra ödemelerle ilgili verilmesi gereken bir başka önemli bilgi de şu: Interrail bileti satın alındığı ülkede geçerli değildir. Yani global bileti Türkiye’den aldıysanız, Türkiye sınırları içerisinde ücretsiz seyahat edemezsiniz. Bu durumda, Kapıkule ya da Phytion sınır garlarına kadar %50 indirimli bilet almanız gerekiyor. İstanbul – Phytion %50 indirimli gidiş dönüş 13.2 Euro, İstanbul – Kapıkule gidiş dönüş 15 Euro.


INTERRAIL BİLETİMİ NASIL KULLANACAĞIM?

Öncelikle yukarıdakileri iyi okuyacaksınız ve bineceğiniz tren için bir ekstra ödemek gerekip gerekmediğini öğreneceksiniz. Gerekiyorsa, gişeye gidip interrail kartınızı gişeye vereceksiniz, ekstranızı ödeyip biletinizi alarak trene bineceksiniz. Eğer ekstra ödemeniz gerekmiyorsa, gişeye uğramanıza da gerek yok. Direkt trene atlayın, kondüktör gelince de interrail kartınızı ona verin. Seyahat bilgilerinizi karta işleyecek, ya da bunu yapmanızı sizden isteyecek. Bu durumda, eğer sadece 2.mevkiyi kapsayan interrail bileti aldıysanız, 2. mevki oturma yerli numarasız bölümde seyahat ediyor olduğunuzdan emin olun.

TRENLERİN KONFORU NASILDIR?

Cevap verilmesi zor bir soru. Aynen Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da kendinizi lord gibi hissettirecek trenler de, ananızdan doğduğunuza pişman edecek trenler de vardır. Ancak, iç tasarım olarak ülkemizdeki Başkent Ekspresi, Cumhuriyet Ekspresi, Ankara Ekspresi gibi, TVS2000 ve N13 tipi vagonlarla teşkil edilen lüks trenlerin konforuyla karşılaşmanız zor. Bunun için korkunç ekstralar ödemek zorunda kalmanız muhtemel. Ekstra ödemeden bindikleri trende, bahsettiğim Türk trenlerinden daha iyi konforla karşılaştığını iddia edenlere de gülün geçin. Çünkü onlar, öyle algılamak istedikleri için öyle algılıyorlar. Tanzimat’tan beri ülkemizde büyük bir hastalık olan yersiz batı hayranlığının bir yansıması bu. Ama tabii ki çoğu Batı Avrupa ülkesinde trenlerin hızları bizimkine göre daha yüksek. Rötarlar ve yolda kalmalar çok daha az, seyahat süreleri daha kısa. Yol kalitesi daha yüksek olduğundan trenler daha az sarsıntılı bir gidişe sahip. Bütün raylar kaynaklı olduğundan genleşme boşluğundan dolayı meydana gelen takırtı yok.

Interrail ile ilgili teknik bilgiler için Gençtur’un sitesini de inceleyebilirsiniz, girmek için burayı tıklayın.

Ayrıca Interrail’le ilgilenenlerin kurduğu bir de yahoogrup var, bu grupla ilgili bilgiler şöyle:
Türkiye'de Interrail’le ilgilenen herkesin katılabileceği,
Interrail’le ilgili bilgi paylaşımının yapıldığı bir grup,
interrail-tr@yahoogroups.com
Üyelik için lütfen;
interrail-tr-subscribe@yahoogroups.com'a
boş bir ileti atınız.

Created by Unimiks | Son Güncelleme November 25, 2011 | Posted in Geziyoruz - 13430 görüntüleme
0 yorumlar