AIESEC ile Tanışıyoruz

AIESEC NEDİR?

1948 yılında kurulan AIESEC tamamen üniversite öğrencileri tarafından yönetilen, uyguladığı “Global Değişme Programları” ile bireylerin ve toplumların gelişimine katkıda bulunan bir organizasyon. Dünya gençliğini temsilen, Birleşmiş Milletler ve ona bağlı diğer kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve her yıl binlerce öğrenciye uluslararsı staj fırsatları yaratmakta.
AIESEC Türkiye ise, 1954 senesinde faaliyete geçerek, 46 yıldır çalışmalarına aralıksız devam etmekte. Şu anda AIESEC Türkiye’nin 10 ilde 7 şubesi bulunmakta ve 300 kişilik staj kapasitesi ile AIESEC dünyasında 3. ülke olma konumunu korumakta. AIESEC İstanbul ise giden ve gelen öğrenci bakımından sahip olduğu staj kapasitesi ile dünyada 648 şube içinden 1. Şube olma özelliğini taşımakta. AIESEC Türkiye’nin programları arasında en çok ilgiyi çekeni ise “Uluslararası Staj Değişim Programı”. Bu program ile dünyada her yıl yaklaşık 4000 üniversite öğrencisi yurtdışında staj yapma imkanı elde ediyor. AIESEC, uluslararası staj değişim programı aracılığıyla binlerce öğrenciyi 84 ülkenin bağlı olduğu on-line sistemi ile firmalarla eşleştiriyor.
NASIL KATILABİLİRSİNİZ?
Türkiye, uluslararası staj değişim programlarının uygulandığı en güçlü AIESEC ülkelerinden birisi. Bu programlar aracılığıyla yılda yaklaşık 300 Türk öğrenci yurtdışında staj yapma fırsatı buluyor. Program İktisadi ve idari bilimler (işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler vb), elktrik-elktronik, endüstri, bilgisayar ve işletme mühendislikleri bölümlerinde okuyan öğrencilere, firmaların çokluğu ve çeşitliliği sayesinde istediği alanda staj yapma olanağı sunuluyor.
Katılmak isteyen öğrenciler her yıl iki kere düzenlenen bir seçimden geçerler. Bu seçim AIESEC Türkiye’nin 7 şubesinden merkezi olarak gerçekleşir. Seçime girmek isteyen ;öğrencilerin, bulundukları şehirdeki AIESEC şubesiyle veya irtibat bürosuyla ilişkiye girerek kayıt yaptırması gerekir. Hemen hemen bütün üniversitelerimizde AIESEC temsilcilikleri vardır. Seçimlerle ilgili bilgileri (tarihleri, sınav yerleri vb.) sitemizden yada adreslerini verdiğimiz AIESEC şubelerinden alabilirsiniz.Seçim ön eleme ve sözlü komisyonlardan oluşur. Öğrencilerin doldurdukları başvuru formundaki bilgiler ve yabancı dil seviye tesbit sınavı ışığında bir ön eleme yapılır. Yabancı dil tesbit sınavı; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca veya İtalyanca dillerinde yapılır. Ön elemeyi geçen öğrenciler sözlü komisyonlar tarafından seçilir. Sözlü komisyonlar, yabancı dil ve grup içersindeki davranışlar, kültürel değişikliklere bakış açısı, ifade gücü, Türkiye’yi temsil kabiliyeti gibi konuları içerir.
Programlara alınmaya hak kazanan öğrenciler, gitmek istedikleri ülkeler, staj yapmak istedikleri alanlar ve staj süresi konularında geniş bir tercih şansına sahiptirler. Dünyada 84 ülkenin birinde tercihleri doğrultusunda kendilerine tahsis edilen staj yerlerinde 8 haftadan 1,5 yıla kadar değişebilen süreler içersinde stajlarını gerçekleştirebilirler. Yurtdışına staja gidecek öğrenciler yol paralarını kendileri öderler. Öğrencilere harçsız vize verilir. Bu programda karşılıklı olarak AIESEC’in ve stajer kabul eden firmaları sorumluluklarına ;bakacak olursak:

AIESEC’in Sorumlukları :
• Stajerlerle ilgili tüm prosedürel işlemlerin takibi (vize, çalışma izni, sigorta vb.)
• Stajerlerin kalacak yerlerinin ayarlanması
• Stajer ülkeye gitmeden önce ülkeyi tanıtıcı bir resepsiyon kitapçığının stajere iletilmesi
• İlk gün firma ile tanıştırma
• Stajerleri ülkeyi ve o ülkenin kültürünü tanımaları ve kolay adapte olmaları için resepsiyon aktiviteleri organize etmek
• Stajeri havaalanında karşılanması ve uğurlanması
Firmanın Sorumlulukları:
• Stajere, doldurulan firma formunda belirtilen çalışma şartlarını yerine getirmek
• Stajer ve AIESEC’le anlaşmadıkça, stajerin firma formunda belirtilen işi yapmasını garanti etmek
• AIESEC’in, staj gerçekleşmeden önce organize edeceği Firma Hazırlık Programı’na katılım göstermek
• Stajere performansı hakkında bilgi verip, onun kendini geliştirmesinde katılım göstermek
• Belirlenen firma fonu sabitini ödemek
• AIESEC tarafından belirlenen stajerin maaşını ödemek
Aiesec ile ilgili bilgiler akariyer.com sitesinden alınmıştır.

Yaşamınıza Seyirci Kalmayın.
 
·   Dinamik, uluslararası ve girişimci bir öğrenci organizasyonunda çalışmak ister misiniz?
 
·   AIESEC in teklif ettiği farklı liderlik pozisyonlarında bulunmak ister misiniz?
 
·   Kişisel Gelişim Programı’nda yer alıp Uluslararası Staj Değişim Programı’na katılmak ister misiniz?
 
·   Farklı takımlarda ve projelerde çalışmak ister misiniz?
 
Uluslararası deneyimini üniversite öğrencileriyle paylaşarak zenginleşen AIESEC, liderlik vasıflarını geliştirmeye istekli gençlere kapılarını açıyor...
İlgi duyduğunuz konularda bilgi birikiminizi geliştirebileceğiniz, yarattığınız projeleri hayata geçirebileceğiniz ve proje takımlarını yönetebileceğiniz bu eşsiz platformda, yurtdışı hayalinizi gerçeğe dönüştürme imkanı da sizleri bekliyor.
Hayatının tüm akışını değiştirecek bir deneyime hazır olan herkesi AIESEC’le tanışmaya çağırıyoruz.
Dünyada 90’dan fazla ülkede 800’ü aşkın üniversitede yer alan AIESEC, topluma pozitif etki etmek için, gençlerin kendi potansiyellerini keşfedecekleri ve geliştirecekleri uluslararası bir platformdur. Bu amaçla AIESEC, her yıl 350’den fazla konferans yürütür, üyelerine 3500 yurtdışı tecrübesi sağlar ve 5000’in üzerinde liderlik tecrübesi sunar.İletişim Bilgileri :
Tel : 0312 213 94 25
Adres : 39.sokak No :24 Bahçelievler / ANKARA


TÜRKİYE’DEKİ AIESEC OFİSLERİ:

AIESEC Türkiye Genel Merkez
Adres: İstiklal cad. Tomtom Mah. Şaup Apt. Kat:1 Tünel-İstanbul
Telefon: 0212 249 71 73
Fax: 0212 245 61 57
E-mail: nc@aiesec.org.tr


AIESEC Adana
Adres: Çukurova Üniversitesi İİBF Blok B Beyazevler-Adana
Telefon: 0322 245 18 58
Fax: 0322 226 18 58
E-mail: adana@aiesec.org.tr


AIESEC Ankara
Adres: 39. Sokak No:24 Bahçelievler-Ankara
Telefon: 0312 213 94 25
Fax: 0312 222 30 16
E-mail: ankara@aiesec.org.tr 

AIESEC Bursa
Adres: Altıparmak Cad. Petek İşhanı Kat:2-6 Bursa
Telefon: 0224 223 87 80
Fax:0224 220 45 20
E-mail: bursa@aiesec.org.tr 


AIESEC EMU
Adres: Doğu Akdeniz Üniversitesi RD:108 KKTC
Telefon: 0392 366 19 99-1133
Fax: 0392 366 16 04
E-mail: emu@aiesec.org.tr

AIESEC Eskişehir
Adres: Kılçoğlu İşhanı Kat:2 no:209 Köprübaşı-Eskişehir
Telefon: 0222 231 35 01
Fax: 0222 231 35 01
E-mail: eskisehir@aiesec.org.tr 

AIESEC İstanbul
Adres: İstiklal Cad. Sekban Han No:73/6 Beyoğlu-İstanbul
Telefon: 0212 293 8836
Fax: 0212 244 16 87
E-mail: istanbul@aiesec.org.tr 

AIESEC İzmir
Adres: Ziya Gökalp Bulvarı no:27/4 B Blok Alsancak İzmir Tel:0232 464 38 88
Fax:0232 464 55 44
E-mail: izmir@aiesec.org.tr

AIESEC Kocaeli Kontak Ofisi
Adres: KYÖD Metropol İş Merkezi Kat:4-İzmit
Telefon: 0262 321 72 90
Fax: 0262 321 66 68
E-mail: aieseckocaeli@hotmail.com

 

AIESEC EKİM BASIN BÜLTENi  

EN YÜKSEĞİ HEDEFLEYENLER İÇİN AIESEC!

AIESEC gençler için uluslararası platformda staj yapma imkanı ile, yöneticilik, liderlik vasıflarını keşfetme ve geliştirme fırsatları sunuyor.

 

www.aiesec.org.tr adresindeki başvuru formunu doldurarak ilgi alanlarınızı belirleyebilirsiniz. Nitelikleriniz doğrultusunda girişimcilik, finans, kurumsal sosyal sorumluluk, eğitim gibi çok önemli konularda proje yaratma, geliştirme ve yönetme çalışmaları gerçekleştirmeniz mümkün.

AIESEC 800 şubede her yıl üyelerine 5000 den fazla liderlik ve yöneticilik fırsatı sunuyor. AIESEC’ de proje takımlarını ve organizasyonları yönetip, şube yönetim kurulunda yer alarak; takım yönetimi, bütçe yönetimi, planlama yapma-uygulama, stratejik düşünme ve karar verme, organizasyon becerisi edinme konularında pratik tecrübeler kazanabilirsiniz.

AIESEC aracılığıyla; pazarlama, bilişim sistemleri, muhasebe, insan kaynakları, mühendislik, kültürel anlayış ve toplumsal gelişim alanlarında 2 ay ile 1,5 yıl arasında değişen sürelerle, 100 AIESEC ülkesinden birinde, tam zamanlı ve maaşlı staj yapabilir, isterseniz her yıl uluslararası arenada düzenlenen 350’den fazla uluslararası kongreye katılabilirsiniz. Böylece, birkaç hafta içinde bir ülkeyi tanıma şansınız olur. AIESEC’in 100 ülkede ve iş dünyasında sahip olduğu ağa dahil olarak, farklı ülkelerden insanlar tanıma ayrıcalığına sahip olursunuz.

AIESEC, gerçekleştirdiği faaliyetleriyle geleceğin liderlerini yetiştirerek barışa katkı ve insan potansiyelinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

 

 

 

AIESEC hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için;

www.aiesec.org.tr

 

              

 

Created by Unimiks | Son Güncelleme November 25, 2011 | Posted in Kendimizi Geliştiriyoruz - 5067 görüntüleme
0 yorumlar